Az iparművész - tanár
Rév István Árpád (1898–1977) élete főként bábművészeti körökben ismert. A Nemzeti Bábszínjáték működésének megkezdése előtt képzőművésznek tanult és már kora fiatalságától számon tartották, mint festőművészt. Iskoláit reklámgrafika és rajztanári szakon, Düsseldorfban végezte (ahova később, tanársegédként még visszatért egy rövidebb időre), majd Münchenben folytatta grafikusi-iparművészeti tanulmányait. Ettől az időponttól kezdve kiállításokon jegyzett művészként tarthatjuk számon. Hazaérkezése után mesterhegedűket készített és jól működő játékkészítő üzemet alapított.
Rév István Árpád szobrai
Grafikai működése mellett fontos helyet képvisel az alkotó életében az a néhány kisplasztika, amely az OSZMI tulajdonát képezi. Ezek a nagyrészt fából készült szobrok 1934 és 1937 között keletkeztek, még a bábszínház kísérleti bábjainak és későbbi szereplőinek kifaragása előtt. Az OSZMI tulajdonában 17 fából készült szobor található.
Női formák
A „történelmi szépségverseny” alakjai egy kivételével eredetileg is egy tematikus egységet alkottak. A fából készült szobrok az egyes évszázadok női testkultuszának továbbgondolásaként hatnak. Tokai Gábor művészettörténész kutatásai alapján feltételezhető, hogy a Miss Angyalföldként ismert kislányszobor eredetileg nem tartozott ebbe a csoportba, ám egy „hiányzó” alak még a sorozat részeként tudható.
Miss XVIII. század by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Miss XX. század by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Miss Jövő század by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Miss Angyalföld – 1930 by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Szimbolikus figurák
Rév István festett állatfiguráinak első csoportja attól válik érdekessé, hogy nem pusztán maga a szobor, de a talpazat és a kompozíciónak adott cím is fontos eleme az értelmezésnek. Ezek a szobrok többnyire emberi tulajdonságokra utalnak.
Racionális teremtés by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Gordiusi csomó by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Népszövetség - Majom by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Népszövetség - Légy by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Állatfigurák
„Az itt látható figurák bőségesen képviselik az én karikatúra és gunyoros kifigurázási hajlamaimat, hiszen azért lettem bábos is [...] hisz a bábosi vágánya is odavezetett volna erre a stílusra – amivel elkezdtem; tehát ezek ilyen szarkasztikus darabok, ezeket úgy unalmamból farigcsáltam, és ki is állítottam őket: ezek mind szerepeltek.” (Rév István Árpád)
Oroszlán I by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Oroszlán II by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Kutya I by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Kutya II by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Kutya III by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Macska I by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Macska II by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Kutya és macska by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Emberi alakok
Kérdésesként tekint a szakirodalom a Rév-szobrok iparművészeti jellegére (mint ahogy Rév művészetének Art decos jellegét is). Tokai Gábort idézve a „Csikós alakjában is inkább csak egy dekoratív dísztárgyat láthatunk.”
Csikós by Rév István ÁrpádHungarian Theatre Museum and Institute
Hutvágner Éva, Lovas Lilla, Megyery Noémi, Perjési Éva, Rády Sándor
Fotó: Szebeni-Szabó Róbert
Rév István szobrainak elemzésében Tokai Gábor művészettörténész Rév István Árpád faszobrai című tanulmánya volt a segítségünkre. ("és az oszlopok tetején liliomok formáltattak vala", szerk. Tóth Áron, Budapest, CentrArt Egyesület, 2011.)