Ne kérdezd ki voltam - Készül a sztár
„Egyed a fölfedező. Kanczlerből Karádyvá átkeresztelte. Kistisztviselő-feleségből átszerelte démonná. Kőbányaiból nagyvilági nővé. Kifizette Csathó Ilona óradíját. Városszerte hírét vitte újságban és élőszóban. Kierőszakoskodta szerződtetését a Vígszínháznál, amelynek tagságáért meglett színészek és színésznők, jóllehet jeles sikereket arattak már a színészet mezején, nyakukat-lábukat törték, hogy akár csak egy kis szerepben is fölléphetnének. Egyed jótáll ítészi szavával fölfedezettjéért.” (Molnár Gál Péter)
Ilyennek
képzeltelek – Színpadi sikerek
„Az a fajtájú női típus, amely még magyar színpadon nem is volt. Százszázalékosan és legelső-sorban az van meg benne, amit szerintem Hollywoodban Marlene Dietrichből szerettek volna kicsiholni, de ami ebben a fantasztikus teremtésben maradék nélkül érvényesül. Titokzatos, rejtélyes, izgató az egész lénye. Ahogy a szeme villan, ahogy a szája mosolyra görbül, ahogy az egész arca szempillantások alatt változik, ha egy-egy szót illusztrál a mimikájával, az maga valóságos tűzijáték. Bestia típus, halálsugár és szivárvány, mert minden fantasztikus és örvénylő, veszett és megható képrázása mellett gyerekes is, szóval: a Nő… Lehet, hogy nem mindenki fogja szeretni, de mindenki pukkadva fogja megnézni, a férfiak pedig őrjöngeni fognak érte. A legnagyobb jövőt jósolom neki.” (Bajor Gizi)
Karády Katalin (Lady Elizabeth) és Básti Lajos (Jimmy Welldon-Burns)
Bókay János: Első szerelem (1940-03-23)Hungarian Theatre Museum and Institute
Karády Katalin (Gabi), Somlay Artúr (Péter), Ajtay Andor (Károly), Vízvári Mariska (Alice), Benkő Gyula (Jánoska)
Rátkai Márton (Szemjonovics Szemjon), Karády Katalin (Nikolajevna Jelena), Ajtay Andor (Petrovics Szergej)
Karády Katalin (Izabella) és Iványi Zoltán (Alfonzo)
Zentay Ferenc (Lucien), Karády Katalin (Zia) és Nagy István (André)
Pálóczy László (André), Bárdy György (Fernand), Karády Katalin (Vera), Szakáts Miklós (Michel), Rátonyi Róbert (Bibi)
Ábrahám Pál: Bál a Savoyban (1948-01-16)Hungarian Theatre Museum and Institute
Latabár Árpád (Pamerol főpincér), Karády Katalin (La Tangolita), Bársony Rózsi (Daisy Parker), Dénes Oszkár (Musztafa bej), Németh Marika (Madelaine) és Gozmány György (Henry de Foublas)
Te vagy a fény – A mozicsillag
„Karády lett a Hunnia tájvidékén a felkelő nap, a magyar filmgyártók vágyálmainak kékmadara. Oroszlánkirálynő feje, ragadozó szépsége, rejtélyes tekintete, amely tüzet és mérget lövell, gyönyörű hangja, amelyből az ártatlanság segélykérő sikolya orgonázik és a szenvedély kénköves fülledtsége párolog egyszerre, szokatlan vamptípust építenek benne. Óriási hatás ez, s ez kizárólag Karády tulajdona. Ehhez nincs köze se rendezőnek, se témának, se gyártónak… ez kizárólag az övé.” (Egyed Zoltán)
Jávor Pállal az Egy tál lencsében (1941)Hungarian Theatre Museum and Institute
Egy szív megáll (1942)Hungarian Theatre Museum and Institute
Karády Katalin (Anna) az Egy szív megáll című film forgatásán
Az álmaimat nem veheted el - A rajongók körében
„Fogadalom / Istenhez a Díszelnöknőnkért / Imádkozunk reggel-este / Testünkkel, lelkünkkel védjük / Szereplésénél mindég ott leszünk, / Mert két csillag van a magyar égen / És ott ragyog Karády Katalin / A mi eszményképünk / Két tündöklő szemében / Isten minket úgy segéljen!”
Karády Katalin autogrammot oszt (1943)Hungarian Theatre Museum and Institute
Karády Katailn a délvidéki Palicsra utazott pihenni 1943 júniusában. A könyvnap alkalmából felállított sátorban egy teljes napon át autogramokat osztott és bejegyzéseket írt rajongóinak.
Kádár István a kolozsvári Karády Katalint Kedvelők Klubjának elnöke Szilágyi Lászlóval és Dézsy Istvánnal díszoklevelet adományozott a művésznőnek.
Munka
után – A művésznő pihen
„Kitűnő reklámfogás volt a sportoló primadonna bemutatása, aki az új, egészséges életformát népszerűsítette. Karády a golfozás mellett a Margitszigeten teniszezett, úszott és evezett; rendszeresen kajakozott a Palatinus strand mellett lévő nyílt vízen, gyakran lovagolt is.” (Magyar Nóra - Gajdó Tamás)
Balatonföldvár (1939)Hungarian Theatre Museum and Institute
Fél pár
gyűrött kesztyű – A divatdiktátor
„Geiger-Gergely Pál formálta meg Karády külső megjelenését. Ő adta rá az egyéniségéhez illő fiús-férfias szabásokat, férfigallérokat, ő csinálta meg neki a kasha-nadrágos Krisztina királynő figuráját, merészen rávéve Karádyt az éppenséggel divatba bukkanó női nadrágdivat akkoriban még meghökkenést okozó napközbeni viselésére. Leginkább azért, hogy túl nagy lábait elrejtve fölszabadítsa mozgását.
Amikor a divatosra átformált Karády talpig elkészült, Geiger Pál úgy találta: jót tenne, ha széles karimájú kalap árnyékolná be arcát, ezzel is emelve megjelenése titokzatosságát. Elvitte Karádyt a korában divatos belvárosi kalaposnőhöz (Váci utca 22), a boldog házasságban elő Frank Irmához. Kalaposnő és kliense kapcsolatából azután életre szóló barátság szövődött. Emigrációjukban üzlettárskent dolgoztak együtt.” (Molnár Gál Péter)
1942. október 14-én Karády Katalin Zilahy Lajos Prológusát olvasta fel az önkéntes női munkaszolgálat érdekében megtartott ülésen a Tiszti Kaszinóban.
Hangod
elkísér – A „slágerdízőz”
„Karády Katalin a háborús évek legnépszerűbb énekes sztárja volt. Sláger-dizőze. Diákszoba-ideálja. „Nagy nősténye”, ha úgy tetszik. Nevével telefirkálták az ábrándok fehér lapjait, a mozgósító plakátkerítéseket és a vécéfalakat. Karády mint jelenség, „prima inter inpares”, híven kifejezett egy korszakot. Sőt maga volt a korszak, dalban elbeszélve.” (Galsai Pongrác)
„Drága hős katonáinknak a legforróbb, szívből jövő
üdvözleteimet küldöm a boldog viszontlátásig” Karády Katalin, 1942.
Idegenben keserűbb a sírás – Emigrációban
Ök hárman - Lantos Olivér, Karády Katalin és Ica, Karády házvezetőnője – megadóan engedelmeskedtek. Sokáig így mentek, minden magyarázkodás nélkül. Időnként egy-egy vezényszó törte meg a köztük feszülő csendet: Kilépni! Itt jobbra! Vigyázz, lassítás! stb.
Jó háromnegyed óra múlva még ketten csatlakoztak hozzájuk. Az ő számukra, akik elől meneteltek, legalábbis úgy tűnt, mintha két árnyék vetődött volna a nyomukba.
Ezerkilencszázötvenegy február huszadika, kora este volt. […]
Csempészük értette a dolgát, jól ismerte a terepet. Nagy biztonsággal vezette őket. Igaz, magas árat is szabott. Fejenként ezer dollárt kért.
(Bános Tibor)
Hamvadó
cigarettavég
„A Bazilika falai között ravatalozták fel, ami sokak ellenállását, haragját váltotta ki. Korábbi életmódját rótták fel neki, feledve a töméntelen jót, amit embertársaival cselekedett. Hasonlíthatatlanul többen voltak azonban - ezrek és ezrek—, akik meghatottan búcsúztak a legendás sztártól. Senki sem tudott közömbös tenni iránta. Így volt ez életében, s így történt a halála után is.” (Bános Tibor)
Tap to explore
Karády Katalin New York-i lakása a 80. utca 245-ös szám alatti ház 11. emeletén volt.
Könyv
az életem… – Portrék
„Milyen eszményeket, reményeket fejez ki és foglal össze Karády személyisége? Elnyomott, vágóhidra hurcolt, megfélemlített, kisajátított és kirabolt nemzedékek számára volt Karády „egy fénysugár a sötétség birodalmában”. (Király Jenő)
„Aki a sötétség éveit elfelejti, nem érdemli meg azt a napot, amely ma rásüt.” Karády Katalin
Az interjú (2016) by Zorro de BiancoHungarian Theatre Museum and Institute
Füle Péter, Perjési Éva, Péter Zsolt
Karády Katalin pályaképét a Ne kérdezd, ki voltam. Karády Katalin, a díva emlékére című kötet alapján állítottuk össze. (Szerk.: Péter Zsolt. OSZMI és Szépmíves Kiadó, 2016)
Fotók forrása: Karády Katalin Alapítvány, Magyar Nemzeti Múzeum, Népszabadság, Országos Széchényi Könyvtár, Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet